РЕЗУЛЬТАТИ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ З ФЛЕГМОНАМИ ШИЇ ПРИ ВИКОРИСТАННІ ПОРТАТИВНОЇ СИСТЕМИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ РАН ПІД НЕГАТИВНИМ ТИСКОМ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.22.4.2023.53Ключові слова:
флегмона ши; діагностика; лікування; VAC системa; результатиАнотація
Недостатньо висока ефективність лікування флегмон глибоких просторів клітковини голови і шиї певною мірою пояснюється швидким, а подеколи й фульмінантним розвитком таких небезпечних життю пацієнта ускладнень, як тромбоз шийних вен, сепсис, арозивні кровотечі, медіастиніт тощо.
Мета – дослідити ефективність використання у післяопераційному періоді портативних систем для лі-кування ран під негативним тиском у пацієнтів з флегмонами шиї.
Матеріал і методи. Проаналізовано результати лікування 54 пацієнтів, що проходили лікування з приводу глибоких флегмон шиї. Всі пацієнти були розподілені на дві групи. В основну групу увійшло 30 пацієнтів з інтраопераційною установкою портативної системи для лікування ран під негативним тиском. Групу порівняння становили 24 пацієнта з класичним встановленням руковично- трубчатих дренажів в зазначених нижче анатомічних локаціях.
Результати та їх обговорення. У всіх 54 пацієнтів була застосована колярна (воротникова) медіастинотомія за В. І. Разумовським. Перехід на серозні виділення з боку рани відбувався в обох групах: у групі порівняння в середньому через 267,4 годин після завершення операції, тоді як у пацієнтів основної групи в середньому за 38,9 годин після завершення оперативного втручання. На 15-ту післяопераційну добу в середньому по групі 3,6 мл – в основній, 58,7 мл – у групі порівняння. У післяопераційному періоді у 4-х (7,4 %) пацієнтів виник гнійний медіастиніт: у 1-го (3,3 %) пацієнта з основної групи, та 3-х (12,5 %) – групи порівняння. Всім пацієнтам проводились ідентичні інтенсивні заходи лікування. Двоє з цих хворих з групи порівняння померло у зв’язку з розвитком гострої серцево- судинної недостатності, що склало загальну летальність по групі відповідно 2,2 %. У основній групі летальних наслідків не було. Слід зазначити, що середній час перебування у стаціонарі в основній групі становив 14 діб (336,1 година), тоді як
в групі порівняння – 27 (657,8 годин) діб. У 3-х (13,64 %) пацієнтів групи порівняння у післяопераційному періоді відзначався рубцевий стеноз стравохідного анастомозу, у зв’язку з чим, одному з них було установлено стравохідний стент, а двоє інших проходили курси дилятаційних процедур.
Висновки. Загалом по основній групі використання мобільної портативної системи для лікування ран під негативним тиском відображає значно сприятливіший післяопераційний перебіг у хворих основної групи і сприяє профілактиці інфекційних ускладнень після оперативних втручань та поранень, удосконалює процес дренування шляхом ефективного спорожнення ран і порожнин від ексудату, що накопичився і дозволяє значно покращити результати хірургічного лікування глибоких флегмон шиї.
Посилання
Tsymbaliuk VI, ed. Atlas boiovoi khirurhichnoi travmy (dosvid antyterorystychnoi operatsii / operatsii ob'iednanykh syl) [Atlas of combat surgical trauma (experience of anti-terrorist operation / operation of joint forces)]. Kharkiv: Kolehium; 2021. 385 p. (in Ukrainian).
Khomenko IP,Lurin IA, Usenko OIu, Klymenko MO, Yakymova TP, Mykhailusov RM, et al. Vohnepal'ni poranennia m'iakykh tkanyn (dosvid antyterorystychnoi operatsii / operatsii ob'iednanykh syl) [Gunshot wounds of soft tissues (experience of anti-terrorist operation / operation of joint forces)]. Kharkiv: Kolehium; 2020. 399 p. (in Ukrainian).
Haiko IV, Khomenko IP, Lurin IA, Loskutov O, Strafun SS, Liabakh AP, et al. Likuvannia poranenykh z boiovymy travmamy kintsivok (za dosvidom ATO/OOS) [Treatment of the wounded with combat injuries of the limbs (according to the experience of the ATO/OOS)]. Kyiv: PAT "Polihrafichno-vydavnychyi kompleks "Desna"; 2020. 194 p. (in Ukrainian).
Tsymbalyuk VI, Lurin IA, Khoroshun EM, Khomenko IP. Likuvannia poranenykh z boiovymy ushkodzhenniamy hrudei [Treatment of the wounded with combat chest injuries]. Ternopil: TNMU; 2023. 236 p. (in Ukrainian).
Protokol nadannia medychnoi dopomohy khvorym z rozlytoiu flehmonoiu shyi [Protocol for providing medical care to patients with diffuse phlegmon of the neck] [Internet]. Nakaz MOZ Ukrainy vid 24 03 2009. https://shdm.school/protocols/pharyngitis/2527/2529. (in Ukrainian).
Mal'tseva LO, Lisnycha VM, Kazimirova NA. Instrumenty skryninhu, rozrobleni dlia rann'oho vyiavlennia sepsysu i septychnoho shoku: ohliad suchasnykh rekomendatsii [Screening tools developed for the early detection of sepsis and septic shock: a review of current guidelines]. Medytsyna nevidkladnykh staniv. 2022;18(4):51-6. https://doi.org/10.22141/2224-0586.18.4.2022.1502. (in Ukrainian).
Agarwal P, Kukrele R, Sharmab D. Vacuum assisted closure (VAC)/negative pressure wound therapy (NPWT) for di ffi cult wounds: A review. J Clin Orthop Trauma. 2019;10(5):845-8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31528055/.
Paianok TM, Zadorozhnia TM. Statystychnyi analiz danykh : navchal'nyi posibnyk [Statistical data analysis: a study guide]. Irpin: Universytet derzhavnoi fiskal'noi sluzhby Ukrainy; 2020. 312 p. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).