УСКЛАДНЕНЕ СТОРОННЄ ТІЛО ШИЙНОГО ВІДДІЛУ СТРАВОХОДУ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.19.1.2020.20Ключові слова:
стороннє тіло стравоходу; езофагоскопія; езофаготоміяАнотація
Хворий П., 42 роки, поступив в ЛОР-відділення ОКЛ на 4-й день захворювання з вираженими больовими і дисфагічними явищами, гіпертермією, інспіраторною задишкою. На основі даних фаринго- і ларингоскопії, огляду і пальпації шиї, бокової рентгенографії за Земцовим і контрастної рентгенографії стравоходу виставлено діагноз: ускладнене стороннє тіло стравоходу. Хворий консультований торакальним хірургом. Вирішено видаляти стороннє тіло шляхом езофагоскопії під інтубаційним наркозом, а при неефективності провести шийну езофаготомію зліва з видаленням кістки та трахеотомію у зв’язку з реактивним набряком гортані. При езофагоскопії езофагоскопом Мезріна тубус № 2 в
ділянці І-го звуження стравоходу виявлено кістку (шийний хребець курки) значних розмірів з чисельними шипами і виступами, що вклинені в бокову стінку гортаноглотки і стравоходу. Після неодноразових спроб, повертаючи стороннє тіло в різних площинах, видалити стороннє тіло через вклинення та загрозу розриву стінки стравоходу не вдалося. Проведено лівобічну шийну езофаготомію з розрізом по передньому краю кивального м’яза. Під час операції оголено стравохід між трахеєю і шийно-грудним відділом хребта. Стінка стравоходу пропальпована, зроблено спроби ручного зміщення кістки в глотку. При цьому стороннє тіло, фіксоване щипцями і одночасним проведенням тракції з додатковим
проштовхуванням зі сторони рани, видалено разом тубусом езофагоскопа. Потреба в розтині стравоходу відпала. У подальшому проведена трахеотомія. Поставлено назогастральний зонд для зондового харчування. Післяопераційний період без ускладнень. Трахеотомічна трубка видалена через 4 дні, назогастральний зонд – через 7 днів. Внаслідок проведеного лікування хворий на 10-й день з одужанням виписаний. Клінічний випадок засвідчив, що діагностика і лікування сторонніх тіл стравоходу є складною проблемою отоларингології і для видалення останніх використовуються складні маніпуляції та оперативні втручання.
Посилання
Kitsera OO. Klinichna otolarynholohiia [Clinical otolaryngology]. Lviv: Kvart; 2006. 531 p. (in Ukrainian).
Laiko AA, Kosakovs'kyi AL, Zabolotna DD. Dytiacha otolarynholohiia: natsional'nyi pidruchnyk [Pediatric otolaryngology: a national textbook]. Kyiv: Lohos; 2013. 576 p. (in Russian).
Radugin KB, Nevskiy BN, Shapiro LM. Inorodnyye tela gortanoglotki i pishchevoda [Foreign bodies of the larynx and esophagus]. Moscow: Meditsina; 1973, 160 p. (in Russian).
Ganul VL. Perforatsiya sheynogo otdela pishchevoda pri ezofagoskopii, ikh diagnostika i lechenie [Perforation of the cervical esophagus during esophagoscopy, their diagnosis and treatment]. Zhurnal ushnykh, nosovykh i gorlovykh bolezney. 1969;4:78. (in Russian).
Mlechin BM. Inorodnye tela pishchevoda [Foreign bodies of the esophagus]. In: Ermolaeva VG, Preobrazhenskbq BS, Rutenburg DM, Temkin YaS, ed. Khirurgicheskie bolezni glotki, gortani, trakhei, bronkhov i pishchevoda. Moscow; 1954. 680 p. (in Russian).
Elantsev BV. Operativnaya otorinolaringologiya [Operative otorhinolaryngology]. Almaty; 1959. p. 309-17, 327-40. (in Russian).
Shuster MA, Kalinina VO, Chumakov FI. Neotlozhnaya pomoshch' v otolaringologii [Emergency care in otolaryngology]. Moscow: Meditsina; 1989. p. 83-9. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).