АНАТОМО-ТОПОГРАФІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ФАСЦІАЛЬНИХ КОМПОНЕНТІВ ПІДПІД’ЯЗИКОВИХ ТРИКУТНИКІВ ШИЇ У ПРЕНАТАЛЬНОМУ ПЕРІОДІ ОНТОГЕНЕЗУ ЛЮДИНИ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.19.1.2020.16Ключові слова:
пренатальний розвиток; підпід’язикові трикутники; передня шийна ділянка; фасції шиїАнотація
Детальне вивчення фасцій та клітковинних просторів шиї у віковому аспекті є актуальним завданням морфології, яке залишається суперечливим та потребує подальших глибоких досліджень, починаючи з періоду їх закладки. Нами досліджено препарати зародків, передплодів та плодів людини з метою дослідження розвитку та топографо-анатомічних особливостей фасціальних структур шиї в динаміці пренатального розвитку. Використано комплекс методів морфологічного дослідження (морфометрія, антропометрія, тривимірне реконструювання, виготовлення гістологічних зрізів, статистичний аналіз) для зародків (8,0-13,0 мм тім’яно-куприкової довжини (ТКД)) та передплодів (14,0-80,0 мм ТКД); та макроскопічне дослідження включно для препаратів плодів (80,0-230,0 мм ТКД). Встановлено, що по завершенні зародкового періоду внутрішньоутробного розвитку (ВУР) наявні зачатки гортані та глотки, проте вони не розмежовані; наявні закладки судинних та нервових стовбурів шиї. У передплодовому періоді відбувається перехід від біламінарного до мультиламінарного фасціального морфогенезу. Дефінітивну морфологію фасціальних структур бачимо у плодовому періоді ВУР. Важливо, що на цьому етапі фасціальні листки мають тенденцію до злиття у ділянках, що контактують з окістям або у фасціальних просторах, які ще не вміщують жирову тканину.
Посилання
Huang CM, Huang FL, Chien YL, Chen PY. Deep neck infections in children. J Microbiol Immunol Infect. 2017;50(5):627-33. doi: 10.1016/j.jmii.2015.08.020.
Jain A, Singh I, Meher R, Raj A, Rajpurohit P, Prasad P. Deep neck space abscesses in children below 5 years of age and their complications. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2018;109:40-3. doi: 10.1016/j.ijporl.2018.03.022.
Yuan H, Gao R. Infrahyoid involvement may be a high-risk factor in the management of non-odontogenic deep neck infection: Retrospective study. Am J Otolaryngol. 2018;39(4):373-7. doi: 10.1016/j.amjoto.2018.03.009.
Lavriv LP, Tabachniuk NV, Oliinyk IIu, Bernik NV, Antoniuk OP, vynakhidnyky; zaiavnyk i patentovlasnyk Bukovyns'kyi derzhavnyi medychnyi universytet. Sposib 3-D rekonstruktsii anatomichnykh ob'iektiv za makrofotohrafiiamy yikh anatomichnykh zriziv [Method of 3-D reconstruction of anatomical objects by macrophotographs of their anatomical sections]. Patent Ukrainy № 62646. 2011 Sep 12. (in Ukrainian).
Tsyhykalo OV, Boichuk TM, Antoniuk OP, Kashperuk-Karpiuk IS, vynakhidnyky; zaiavnyk i patentovlasnyk Bukovyns'kyi derzhavnyi medychnyi universytet. Sposib tryvymirnoho komp'iuternoho rekonstruiuvannia mikroskopichnykh anatomichnykh struktur [Method of three-dimensional computer reconstruction of microscopic anatomical structures]. Patent Ukrainy № 85504. 2013 Nov 21. (in Ukrainian).
Gavid M, Dumollard JM, Habougit C, Lelonge Y, Bergandi F, Peac’h M. Anatomical and histological study of the deep neck fasciae: does the alar fascia exist? Surgi Radiol Anat. 2018;40(8):917-22. doi: 10.1007/s00276-018-1977-5.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).