ФЕТАЛЬНА АНАТОМІЯ СТРУКТУР СІДНИЧНОЇ ДІЛЯНКИ У ПЛОДІВ ЛЮДИНИ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.19.4.2020.46Ключові слова:
сіднична ділянка; проекційні лінії; анатомія; плід; людинаАнотація
У науковій літературі трапляються повідомлення, присвячені компресії нервів крижового сплетення ділянки таза або вище сідничної складки в різні вікові періоди життя людини. Проте, недостатньо уваги приділяється морфологами варіантам виходу соромітного, верхнього і нижнього сідничних судинно-нервових пучків та сідничого нерва з порожнини таза в перинатальному періоді онтогенезу людини. Для виконання лікувально-діагностичних маніпуляцій, а також оперативних втручань у сідничній ділянці необхідні точні відомості щодо проекційно-синтопічних взаємовідношень соромітного, верхнього і нижнього сідничних судинно-нервових пучків, і сідничого нерва у плодів людини різних вікових груп. Дослідження проведено на 34 препаратах плодів людини 186,0-310,0 мм тім’янокуприкової довжини. Матеріал фіксували в 7% розчині формаліну впродовж двох тижнів, після чого методом тонкого препарування під контролем бінокулярної лупи ви-вчали топографоанатомічні особливості м’язів, судин і нервів сідничної ділянки в плодів 6-8 місяців. Препарати плодів людини отримували після операцій штучного переривання вагітності, які проводилися за соціальними і медичними показаннями на базі районних та міських пологових будинків. У 63,24% досліджених плодів 6-8 місяців проекція верхніх сідничних судин відповідає точці, що знаходиться на межі між верхньою і середньою третинами остьово-вертлюгової лінії, рідше (33,82% спостережень) – донизу (на 1,5-4,3 мм) і
медіально (на 2,0-4,5 мм) від вказаної точки, і як виняток (лише 3%) – на 5,0-5,5 мм латерально від цієї точки. Верхній сідничний нерв знаходиться на 1,0-3,8 мм латеральніше від однойменних судин. У 75,01% випадків нижні сідничні судини виходять із таза медіально (на 2,0-4,7 мм) і донизу (на 1,5-4,2 мм) від середини остьово-горбової лінії. У 17,64% спостережень проекція нижніх сідничних судин відповідає середині остьово-горбової лінії та у 7,35% плодів проекція цих судин визначається на 2,5-3,4 мм назовні від точки, яка знаходиться посередині остьово-горбової лінії. Сідничий нерв виходить із таза переважно (75% спостережень) медіально (на 2,0-5,4 мм) від середини горбово-вертлюгової лінії,
а в 25% випадках проекція сідничого нерва відповідає середині цієї лінії.
Посилання
Putilina MV. Nevropatiya sedalishchnogo nerva. Sindrom grushevidnoy myshtsy [Sciatic nerve neuropathy. Piriformis syndrome]. Lechashchiy vrach. 2006;(2):54-8. (in Russian).
Babosha VA, Lobanov GV, Shimchenko VA. Udaleniye opukholi sedalishchnogo nerva s intra- ekstratazovym raspolozheniyem [Removal of sciatic nerve tumor with intra-extra
pelvic location]. Ortoped., travmatolog. i protezirovaniye. 2009;(2):104-5. (in Russian).
Orlov AYU, Kokin GS, Korotkevich MM. Optimal'nyye dostupy pri udalenii opukholey poyas-nichno-kresttsovogo spleteniya i yego vetvey na raznykh urovnyakh [Optimal approaches for removing tumors of the lumbar sacral plexus and its branches at different levels]. Neyrokhirurgiya i nevrologiya detskogo vozrasta. 2012;31(1):49-52. (in Russiam).
Antolak SJJ, Hough DM, Pawlina W, Spinner RJ. Anatomical basis of chronic pelvic pain syndrome: the ischial spine and pudendal nerve entrapment. Med. Hypotheses. 2002;59:349-53.
Khmara TV, Vasil'chishina AV, Loytra AO. Osoblivostн anatomнchnogo preparuvannya m’yazнv, fastsнal'no-klнtkovinnikh prostorнv н sudinno-nervovikh utvoren' sнdnichnoн̈ dнlyanki u plodнv lyudini [Features of anatomical preparation of muscles, fascial-cellular spaces and vascular-nervous formations of the buttocks in human fetuses]. Ukr. med. al'manakh. 2013;16(1):105-8. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).