СТРУКТУРНА ПЕРЕБУДОВА ОРГАНІВ НЕЙРОІМУНОЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ ЗА УМОВ ОПІКОВОЇ ХВОРОБИ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.19.3.2020.37Ключові слова:
опікова хвороба; аденогіпофіз; надниркова залоза; тимус; світлова та електронна мікроскопіяАнотація
Актуальність даного дослідження обумовлена відсутністю спеціальних досліджень предметом яких є аналіз показників ендогенної інтоксикації та структурних змін гістогематичних бар’єрів органів нейроімуноендокринної системи при опіковій хворобі за умов її лікування шляхом інфузії колоїдно-гіперосмолярних розчинів. Встановлено, що особливе значення в розвитку морфологічних змін в аденогіпофізі, кірковій речовині надниркової залози і тимусі мають зміни проникності судинної стінки та загибель ендотеліоцитів, що на кінцевому етапі зазначених реакцій обумовлює появу характерних для опікової травми внутрішньоорганних набряків і крововиливів. Можна стверджувати про наявність специфічного, але загального для усіх вивчених органів, механізму трансформації гістогематичних бар’єрів, який полягає у формуванні під впливом лактопротеїну-С певним чином структурованого розгалуженого мембрано подібного комплексу. Його складові забезпечують не тільки укріплення судинної стінки (як компонента власне гістогематичного бар’єра), але й ізоляцію кластерів клітин (що уможливлює функціонування неушкоджених клітин або клітин з відновленою структурою, а також дозволяє секвеструвати незворотно ушкоджені клітини). Отже, одержані дані свідчать не про відновлення (репарацію) структури гістогематичних бар’єрів, а про їх структурну трансформацію, яка призводить до появи нового утвору – мембрано подібного комплексу, що ефективно (з огляду на показники ендогенної інтоксикації) забезпечує необхідну бар’єрну функцію. Провідним фактором ушкодження гістогематичних бар’єрів в досліджених органах при опіковій хворобі є широкий діапазон морфофункціональних змін судинного ендотелію, обумовлюють утворення наскрізних трансмуральних дефектів у стінці кровоносних судин (“протікань”) і відповідних внутрішньоорганних міжклітинних розширень (“проникнень”), маркером яких є електроннощільний лактопротеїн-С. Лактопротеїн-С та HAES-LX-5% за умов розвитку опікової хвороби здійснюють цито- та ангіопротекторний вплив, гальмують розвиток крововиливів, набряку, попереджають альтерацію клітин аденогіпофіза, кіркової речовини над-
ниркової залози і тимуса та сприяють репарації органів. Лактопротеїн-С виявляє уперше описані мембранопластичні властивості, які забезпечують реалізацію спе-цифічного механізму структурної трансформації гістогематичних бар’єрів, а саме – утворення розгалуженого мембрано подібного комплексу.
Посилання
Azolov VV, Zhehalov VA, Ponomareva HA. Problemy spetsializirovannoy pomoshchi obozhzhennym v Rossii i puti ikh resheniya [Problems of specialized care for the burned in
Russia and ways to solve them]. Mezhdunar. med. zh. 2009;(2):102-7. (in Russian).
Kozynetsʹ HP, Slyesarenko SV, Sorokina OM. Opikova travma ta yiyi naslidky [Burn injury and its consequences]. Dnipropetrovsʹk: Presa Ukrayiny; 2008; 224 p. (in Ukrainian).
Kondratsʹkyy BO, Myndyuk MV, Vynarchyk MY. Obhruntuvannya rozrobky bilkovohosolʹovoho preparatu “Laktoproteyin z sorbitolom” [Rationale for the development of protein-salt drug "Lactoprotein with sorbitol"]. Ukr. zh. hematoloh. ta transfuzioloh. 2004;4(2):43-7. (in Ukrainian).
Keck M, Herdon D, Komolz L.-P. Pathophysiology of burns. Wien Med. Wochenschr. 2009;159:327-36. (in Ukrainian).
Kondratsʹkyy BO, Myndyuk MV, Vynarchyk MY. Transfuziynyy preparat “Laktoproteyin z sorbitolom” – farmakotoksykolohichna kharakterystyka[Transfusion drug "Lactoprotein with sorbitol" - pharmacotoxicological characteristics]. Ukr. zh. hematoloh. ta transfuzio-loh. 2004;4(4):36-9. (in Ukrainian).
Lin CH, Chen WL, Wu BH, Hung TY. Review of Emergency Response Management of 33 Major Burn Victims of the Formosa Fun Coast Dust Explosion Disaster in a Regional Hospital Without Burn Units. J Acute Med. 2019 Sep 1;9(3):110-117. doi: 10.6705/j.jacme.201909_9(3).0003.
Aird WC. Spatial and temporal dynamics of the endothelium. Thromb. Heamost. 2005;3(7):1392-406.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).