Результати експериментально-клінічного дослідження загоєння опікових ран та запобігання їх ускладнень під впливом нановмісних біодеградуючих полімерних технологій
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.19.1.2020.5Анотація
Опікові рани викликають високий рівень захворюваності та смертності в усьому світі. Неправильне початкове лікування або затримка початкового лікування може чинити несприятливі наслідки для подальшого загоєння ран. Мета – вивчити вплив біодеградуючих полімерних плівок «біодеп-нано» на загоєння опікових ран шкірних покривів та профілактику ускладнень. Завдання – дослідити вплив розробленої нами біодеградуючої полімерної плівки «біодеп-нано», що додатково насичена гідратованим фуллереном С60 на загоєння тяжких нагноєних опіків в експерименті на тваринах та ефективність застосування цієї плівки у профілактиці вторинного інфікування у хворих з легкими ступенями опіків шкірних покривів. Матеріал та методи. Моделювання опіку шкірних покривів проводили на 50 дорослих білих щурах лінії «Вістар» середньою вагою 300,0 г, під струп вводили St.Aureus, через 3 доби струп видаляли хірургічно та очищували рану з накладанням плівки «біодеп-нано», заміну матеріалу проводили кожні 2 доби з планіметричним, мікробіологічним та патоморфологічним дослідженням на 3-тю, 7-му, 14-ту та 21-шу добу. В умовах опікового відділення Івано-Франківської ОКЛ застосовували впроваджені у виробництво біодеградуючу полімерну плівку «біодеп-нано» для запобігання вторинного інфікування опікових ран. Результати. При застосуванні розробленої нами плівки площа зменшувалась на 21,6 % на 3-тю добу, на 44,5 % – на 7-му добу, на 67,8 % – на 14-ту добу. До 21-ї доби було повне закриття ранового дефекту. Результати мікробіологічного дослідження вказують, що рівень забруднення опікових ран після застосування досліджуваної плівки з нанооксидо цинку зменшувався в процесі лікування та вже на 3-тю добу до (4,3±3,3)*105 КОЕ/мл, а це рівень бактерій, що не є патогенним. Після 14-ї доби збудник не висівався, і рани добре загоювались. Отримані дані продемонстрували, що у групі І, де застосовувалась плівка, вторинне інфікування було на 11 % нижчим, що, у свою чергу, показало менший час загоєння ран, який на 2 доби менший порівняно з групою ІІ. Висновки. Розроблений нами біодеградуючий матеріал надійно захищає опікові рани від вторинного інфікування, є безпечним, еластичним, а у експериментальному дослідженні продемострував високі лікувальні властивості по відношенню до нагноєних опікових ран ІІІб ст.
Посилання
Norman G, Christie J, Liu Z. Antiseptics for burns. Cochrane Database Syst Rev. 2017;7:CD011821.
Yoshino Y, Ohtsuka M, Kawaguchi M. The wound/burn guidelines – 6: Guidelines for the management of burns. J Dermatol. 2016;43:989.
Giancarlo delli Santi Alessandro Borgognone. Burns Open. 2019;3(3):103-7.
Kagan RJ, Peck MD, Ahrenholz DH, Hickerson WL, et al. Surgical management of the burn wound and use of skin substitutes: an expert panel white paper. J Burn Care Res. 2013;34:60-79. 10.1097/BCR.0b013e31827039a6.
Popadyuk OYa. Patomorfologichni osoblyvvosti vidnovlennya poshkodzhenych myakych tkanyn iz zastosuvannyam biorozchynnoyi polimernoyi plivky v eksperymenti [Pathomorphological features of restoration of damaged soft tissues with the use of biosoluble polymer film in the experiment]. Ukrainian Journal of Surgery. 2013;4(23):67-72.
UTHSCSA ImageTool 2.0, The University of Texas Health ScienceCenter in San Antonio; 1995-1996. Available from: http://ddsdx.uthscsa.edu/.
Storm-Versloot MN, Vos CG, Ubbink DT, Vermeulen H. Topical silver for preventing wound infection. Cochrane Database Syst Rev. 2010;3:CD006478.
Wang F, Su Q. Comparative treatment of degree II burn with moist dressings. CRTER. 2013;17(8):1513-20.
Liu Wei. The application of moist dressing in treating burn wound. Open Med (Wars). 2015;10(1):452-6. doi: 10.1515/med-2015-0078.
Risman BV, Ivanov GG, Mustakimov DN. Ranevye pokrytiya i sindrom diabeticheskoj stopy [Wound coverings and diabetic foot syndrome]. Wounds and wound infections magazine them. prof. b. m. Kostutchenko. 2017;4(2):18-23.
Vinnik YS, Markelova NM, Shishatskaya EI, Kuznetsov MN. K voprosu o vybore ranevykh pokrytij v lechenii gnojnykh ran [On the question of the choice of wound dressings in the treatment of purulent wounds]. Basic research. 2015;1-5:1061-4.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Клінічна анатомія та оперативна хірургія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).