СКАНУЮЧА ЕЛЕКТРОННА МІКРОСКОПІЯ СЕРЦЯ БІЛИХ ЩУРІВ

Автор(и)

  • V Yu Pokotylo Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Ukraine
  • L R Mateshuk-Vatseba Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Ukraine
  • I I Shnitsar J. Wrana Laboratory, Lunnefeld-Tannenbaum Research Institute, Mount Sinai Hospital, Ukraine
  • S V Kozlov Dnipropetrovsk Medical Academy of the Ministry of Health of Ukraine, Ukraine
  • P B Pokotylo Danylo Halytsky Lviv National Medical University, Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.24061/1727-0847.16.1.2017.6

Ключові слова:

ендокард, скануюча електронна мікроскопія, щур

Анотація

За допомогою методики скануючої електронної мікроскопії встановлено морфологічні особливості внутрішньої поверхні камер серця білих щурів за умов фізіологічної норми. Як матеріал для скануючої мікроскопії використали стінки правого і лівого передсердь та шлуночків з боку камер серця. Приготування препаратів здійснювали за загальновідомою методикою. Препарати вивчали і фотографували під мікроскопом FEI XL-30 SEM. Дослідження зразків проводилося у лабораторії Д. Врани, Інститут Люненфельда-Танненбаума та центрі Advanced Bioimaging Centre Маунт Сінай Госпіталі, Торонто. Встановлено, що внутрішня поверхня камер серця щура відрізняється за своїми морфологічними характеристиками залежно від їх приналежності до передсердь або шлуночків. При дослідженні внутрішньої поверхні передсердь відмічено, що на поверхні ендотеліальних клітин наявні численні ниткоподібні утворення, так звані мікроворсинки. Також у просвіт камери серця виступають ламелоподібні утворення. Тому внутрішня поверхня передсердь має більш виражену рельєфність. У порожнинах правого та лівого шлуночків серця внутрішній рельєф сформований за рахунок численних м’язових трабекул та сухожилкових струн. Їх поверхня має вигляд “гофри” за рахунок складок, гребенеподібних випинів, сферичних утворень та заглибин. Отримані дані можуть слугувати морфологічним підгрунтям для проведення експериментальних досліджень з метою розробки методів профілактики та лікування уражень серця.

Посилання

Horbas IM. Ishemichna khvoroba sertsia: epidemiolohiia ta statystyka [Ischemic heart disease: epidemiology and statistics]. Zdorovia Ukrainy. 2009;3-1:34-35 (in Ukrainian).

Andries LJ, Brutsaert DL. Endocardial endothelium in the rat: functional organization and permeability. Cell. Tissue Res. 1994;277(3):391-400.

Brutsaert DL, Andries LJ. The endocardial endothelium. Am. J. Physiol. 1992 Oct;263(4 Pt 2):H985-1002.

Harris IS, Black BL. Development of the endocardium. Pediatr. Cardiol. 2010;31(3):391-399.

Kuruvilla L, Nair RR, Umashankar PR, Lal AV, Kartha CC. Endocardial endothelial cells stimulate proliferation and collagen synthesis of cardiac fibroblasts. Cell Biochem Biophys. 2007;47(1):65-72.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-12-03

Номер

Розділ

Оригінальні дослідження