АНАЛІЗ ЛІНІЙНИХ РОЗМІРІВ ТА ПОКАЗНИКІВ ЩІЛЬНОСТІ ІСТКОВОЇ ТКАНИНИ КОМІРКОВОГО ВІДРОСТКА ВЕРХНЬОЇ ЩЕЛЕПИ ЖІНОК У ВІКОВОМУ АСПЕКТІ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.15.3.2016.74Ключові слова:
верхня щелепа, комп’ютерна томографія, кісткова тканина, лінійні розміри, щільністьАнотація
Сучасні променеві методи обстеження стоматологічних пацієнтів дають змогу вивчити особливості як структури, так і якості кісток щелепно-лицевої ділянки шляхом дослідження їх щільності. Результати таких досліджень часто мають вирішальне значення щодо обрання способу протезування різних видів адентії та за планування ортодонтичного лікування. Тому метою нашої роботи стало визначення показників лінійних розмірів та щільності шарів кісткової тканини коміркового відростка верхньої щелепи в ділянках центральних та кутніх зубів, а також дослідження закономірностей їх вікової динаміки у жінок зрілого віку. Обстеження пацієнтів проводили на спіральному 16-рядному детекторному комп’ютерному томографі TOSHIBA Activion 16. Обстежено 22 особи жіночої статі у віці 22-55 років без захворювань в анамнезі, які могли б вплинути на стан кісткової тканини. Аналіз вікової динаміки показників щільності та товщини шарів кісткової тканини коміркового відростка верхньої щелепи в ділянці різцевих сегментів та сегментів великих кутніх зубів у осіб жіночої статі дозволив порівняти досліджувані показники та встановити закономірності взаємозв’язків між ними. Встановлено, що на рівні основної дуги коміркового відростка у жінок щільність губчастого шару коміркової тканини з віком змінюється незначно, переважно з тенденцією до зниження на тлі його розширення на рівні різцевого сегмента і тенденції до незначного звуження на рівні сегментів великих кутніх зубів. На тлі мінімальної симетричної вікової динаміки внутрішньої та зовнішньої компактних пластинок, їх щільність змінюється асиметрично. На рівні коміркової дуги коміркового відростка на тлі мінімальної динаміки товщини компактних пластинок симетрично знижується щільність зовнішньої компактної пластинки на рівні різцевих сегментів; щільність губчастого шару кісткової тканини змінюється мінімально на тлі тенденції до його розширення в ділянці різцевих сегментів і звуження на рівні сегментів великих кутніх зубів.Посилання
Maksyukov SY, Gadjiyeva DN, Shahbazov OI, Belikova ES. Vozrastnye i gendernye aspekty izmeneniya mineralnoy plotnosti oporno-dvigatelnogo apparata, zubov i parodonta [Age and gender sensitive mineral density changes in the musculoskeletal system, teeth and periodontal diseases]. Fundamental research. 2012;5:74-79 (in Russian).
Gayvoronskaya MG. Variantnaya anatomiya alveolyarnogo otrostka verkhney chelyusti i ee znachenie v implantologii [Variant anatomy of the alveolar process of the upper jaw and its significance in implantology]. In: Chelovek i ego zdorove: fundamentalnaya i klinicheskaya meditsina: Odinnadtsataya Vseros. mediko-biol. konf. molodykh issledovateley. St. Petersburg: SPbGU; 2008. p. 74-75 (in Russian).
Povoroznyuk VV, Mazur IP. Kostnaya sistema i zabolevaniya parodonta [Bone system and periodontal disease]. Kiev;2003. 446 p. (in Russian).
Orekhova LJu, Dudarev AL, Berezkina IV. Sravnitelnaya kharakteristika informativnoy tsennosti razlichnykh metodov luchevoy diagnostiki [Comparative characteristics of the informative value of various methods of radiation diagnosis]. Parodontologiya. 2008;3:48-50 (in Russian).
Rogatskin DV. Sovremennaya kompyuternaya tomografiya dlya stomatologii [Modern computed tomography for dentistry]. Clinical dentistry. 2008;1:86-90 (in Russian).
Rogatskin DV. Radiodiagnostika chelyustno-litsevoy oblasti. Konusno-luchevaya kompyuternaya tomografiya. Osnovy vizualizatsii [Radiodiagnostics of the maxillofacial region. Cone-ray computer tomography. Basics of visualization]. Lviv: GalDent; 2010. 148 p. (in Russian).
Kim E, Kim KD, Roh BD. Computed tomography as a diagnostic aid for extracanal invasive resorption. J. Endod. 2003;29(7):463-465.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Клінічна анатомія та оперативна хірургія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).