АНАТОМІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИЛИЧНОГО, ЛОБОВОГО ТА КОМІРКОВОГО ВІДРОСТКІВ ВЕРХНЬОЇ ЩЕЛЕПИ В ПЕРИНАТАЛЬНОМУ ПЕРІОДІ ОНТОГЕНЕЗУ
DOI:
https://doi.org/10.24061/1727-0847.15.2.2016.28Ключові слова:
верхня щелепа, відростки, плід, новонароджені, анатоміяАнотація
Проведено органометричне дослідження верхньої щелепи на 53 трупах 4-10-місячних плодів та 11 новонароджених (зокрема 5 ізольованих органокомплексів). Встановлено, що упродовж перинатального періоду виличний відросток верхньої щелепи є опуклим, за формою нагадує неправильний прямокутний трикутник. Поверхня виличного відростка – шорстка та губчаста. Рельєф верхнього краю виличного відростка – мінливий. У 4-5 місячних плодів – гладкий, у 6-7 місячних – радіально рваний, у 8-10 місячних плодів та новонароджених – зубчастий. Найбільший ріст виличного відростка верхньої щелепи відбувається на 7-му, 8-10-му місяцях внутрішньоутробного розвитку та у новонароджених, а найменший – на 4-6-му місяцях. Форма лобового відростка верхньої щелепи у 4-місячних плодів нагадує рівнобедрений трикутник з широкою основою, а під кінець 5-го місяця внутрішньоутробного розвитку він витягується догори та набуває форми прямокутного трикутника. Ця форма відростка залишається притаманною 6-7, 8-10 місячним плодам та новонародженим. Висота лобового відростка суттєво збільшується у пізніх плодів та новонароджених, а найменше зростає на 6-му та 7-му місяцях внутрішньоутробного розвитку як справа, так і зліва. Комірковий відросток верхньої щелепи у ранніх плодів мало виражений, за формою нагадує напівкруглий жолоб, а наприкінці плодового періоду він представлений широким комірковим каналом та добре виражений. Висота коміркового відростка верхньої щелепи у плодів та новонароджених суттєво збільшується на 6-му, 8-10 місяцях та у новонароджених, а найменше – на 4-5-му та 7-му місяцях внутрішньоутробного розвитку як справа, так і зліва. Довжина коміркового відростка у плодів та новонароджених суттєво збільшується на 7-му, 8-10 місяцях та у новонароджених, а найменше – на 4-5-му та 6-му місяцях внутрішньоутробного розвитку як справа, так і зліва.Посилання
Vovk YuN. Clinical anatomy of the head. Tutorial. Lugansk, 2010; 1: 196 (in Russian).
Yu Z, Zhai M, Gan W. Cherubism With Bilateral Mandible and Maxilla Involvement: A Case Report. Medicine (Baltimore). 2015; 12: 212-220.
Manyama M, Larson JR, Liberton DK. Facial morphometrics of children with non-syndromic orofacial clefts in Tanzania. BMC Oral Health. 2014; 29 (7): 90-94.
Masalina MB, Nasibullina KF. Osobennosti formirovaniya litsevogo otdela cherepa u detey 6-12 let po dannym telerentgenografii golovy [Features of the formation of the facial part of the skull in children 6-12 years according to the data of the teleradiography of the head]. In: XXXI final conference of young scientists. Moscow, 2009; 221-222 (in Russian).
de Haan AB, Willekens B, Klooster J. The prenatal development of the human orbit. Strabismus. 2006;14 (1): 51-56.
Logvinov FV. Kraniometricheskie osobennosti verkhney chelyusti i ee zubnogo ryada [Craniometric features of the upper jaw and its dentition]. Ukrainian morphological almanac. 2006; 6 (2): 79-81 (in Russian).
Minkov IP. Monitoring vrozhdennykh porokov razvitiya, ikh pre-natalnaya diagnostika, rol v patologii u detey i puti profilaktiki [Monitoring of congenital malformations, its prenatal diagnosis, role in pathology of children and ways of prevention]. Perinatology and pediatrics. 2000; 1: 8-13 (in Russian).
Mutinelli S, Cozzani M. Rapid maxillary expansion in early-mixed dentition: effec-tiveness of increasing arch dimension with anchorage on deciduous teeth. Eur. J. Paediatr. Dent. 2015; 6: 115-122.
Barteczko K, Jacob M. A reevaluation of the premaxillary bone in humans. Anat. Embryol. (Berl). 2004; 3: 417-437.
Kobayashi S, Hirakawa T, Fukawa T. Maxillary growth after maxillary protraction: Appliance in conjunction with presurgical orthopedics, gingivoperiosteoplasty, and Furlow palatoplasty for complete bilateral cleft lip and palate patients with protruded premaxilla. J. Plast. Reconstr. Aesthet. Surg. 2015; 68 (6): 758-763.
Stepanenko VV. Morphometric features of the upper jaw of children and its significance in practical dentistry. PhD in Medicine sci. diss. Moscow, 2005 (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Клінічна анатомія та оперативна хірургія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
ВІДКРИТИЙ ДОСТУП
а) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
б) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
в) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).